Paulina Parys korekta i redakcja tekstów www.odsiewnia.pl

Nazywam się Paulina Parys. Na drugie imię powinnam była otrzymać „Czytałciuch”, ale nie wiedzieć czemu rodzice nie wpadli na ten pomysł.

O mnie

Od lat słowa i ja to jedność. Jako mała dziewczynka nakłaniałam mamę do częstego stawiania się w bibliotece, żeby sprawdzić, czy na pewno już przeczytałam wszystkie części przygód Pippi Pończoszanki.

Kąpiel skłaniała mnie do czytania nazw i składów szamponów (w sumie do dziś mi to zostało), w poczekalni dentystycznej kombinowałam, ile nowych wyrazów powstanie z liter na plakacie o higienie zębów. W podstawówce poprawiałam koleżankom wypracowania (taki klasyk korektora), w szkole średniej jedyna z klasy miałam na koncie wszystkie lektury. W końcu na studiach polonistycznych odetchnęłam z ulgą, kiedy obowiązek czytania stał się wymówką, żeby robić to stale i wszędzie. Uwierzycie, że nawet gramatykę historyczną lubiłam?

Zupełny przypadek sprowadził mnie na drogę logopedyczną, a niedługo po tym kolejny zbieg okoliczności uczynił mnie surdopedagogiem. Korekta krążyła wokół mnie i dobijała się do mych drzwi, wołając „wpuść mnie”. Po latach korygowania artykulacji u dzieci, pomagania im w rozwoju mowy, znowu przypadkiem, zostałam nauczycielką języka polskiego, tym samym zbliżając się do swego przeznaczenia. W końcu otworzyłam drzwi i wpuściłam korektę. Tym razem to ja wzięłam los w swoje ręce. Po doszlifowaniu umiejętności na wspaniałym kursie u Patrycji Bukowskiej doszłam do wniosku, że w tym miejscu zawodowym zagoszczę na dłużej.

W przerwach między jedną książką a drugą zostałam szczęśliwą żoną i mamą. Mąż musi znosić mojego bzika na punkcie zdrowego odżywiania w stylu wegańskim, a dzieci (nastolatki) przewracają oczami na widok mamuśki usiłującej wykonać kolejną asanę (uwielbiam jogę, choć czasem myślę, że bez wzajemności). Pełnię szczęścia osiągam na grzbiecie galopującego konia lub szczycie w Bieszczadach.

Na co dzień wystarczy mi łyk świeżego powietrza, dotyk zieleni, kilogram truskawek i kolejna przeczytana strona.