korekta i edycja tekstów Paulina Parys odsiewnia.pl

Richard Harvell „Dzwony”

Wydawnictwo: W.A.B.

Tłum. Jacek Konieczny

Głucha kobieta rodzi syna, który w przyszłości zachwyci świat przepięknym głosem. Mojżesz Froben za ten niezwykły dar płaci ogromną cenę – bez swojej woli zostaje poddany kastracji. Jego życie od początku nie wygląda na usłane różami: matka, owszem, bardzo go kocha i choć życie na dzwonnicy to nie szczyt marzeń, chłopiec pewnie byłby szczęśliwy, gdyby nie ojciec – w tym przypadku o miłości nie ma mowy. Ciepłe uczucie znajduje o mnicha – beztroskiego i wesołego Mikołaja, któremu nawet nie przychodzi do głowy zostawienie znajdy na pastwę losu. W opactwie bywa różnie, ale nigdy łatwo. Najważniejsze jednak, że Mojżesz spotyka miłość swojego życia. Zdaje sobie sprawę z tego, że wybrance nie może zapewnić wszystkiego – właściwie do zaoferowania ma „jedynie” swój głos.

„Śpiewałem jeszcze głośniej, a mój głos rozkruszał przygniatające ziemię i brud. Pokonywał smutek i chorobę. Odpędzał lęk i niepokój. Przekuwał rezygnację w odwagę. Podrywał chorych z łóżek. Wymiatał z ich oczu rozpacz. Wypędzał zmęczenie z ciał i chorobę z płuc”.

I pewnie opis fabuły brzmi jak zwykła historia przygodowa z romansem na czele. Gdyby tak było, powieść o Frobenie nie znalazłaby się wśród moich wybrańców. „Dzwony” działają na słuch w taki sposób, w jaki „Pachnidło” działało na węch. Powieść, która w równym stopniu angażuje umysł i zmysły – napisał „The New York Times”. I ja się z tym całkowicie zgadzam.

Zmysły szaleją podczas czytania „Dzwonów” – opisane dźwięki wpływają na inne niż tylko słuchowe receptory. Dźwięki czujemy, dotykamy ich, smakujemy je. Wspaniała zmysłowa uczta, którą można się nasycić.

Przy okazji autor daje czytelnikom lekcję – nienachalną, delikatną – tolerancji, historii i wiedzy o społeczeństwie osiemnastowiecznej Szwajcarii i Austrii.

Miło było zanurzyć się w ten świat. Szkoda, że to na razie jedyna powieść Richarda Harvella.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *